چهاردهمین شماره داروگ به دکه‌ها آمد

چهاردهمین شماره داروگ (نخستین نشریه نوجوانان دوستدار محیط‌زیست) منتشر انجام گرفت. ماهنامه داروگ مهرماه همراه با یک پوستر پایان رنگی رایگان، با حال و هوای آغاز سال تحصیلی و فصل پاییز در بخش‌های گوناگون به دکه‌ها آمده هست.

بخش‌های چهاردهمین شماره داروگ

تکاپو

اگر شما هم مانند داروگی‌های گزارش، با دوچرخه به مدرسه نمی‌روید خواندن مطلب «من با دوچرخه به مدرسه نمی‌روم» را از دست ندهید. در ادامه این بخش هم سری به منطقه سبز و راههای هیجان‌انگیز دوچرخه‌سواری در آن می‌خانومید تا لذت دوچرخه‌سواری در یک منطقه سبز را تجربه کنید.

طبیعت‌گردی

طبیعت‌گردی چهاردهمین شماره داروگ به سراغتان آمده هست تا در فصل برگ‌های زرد و ارغوانی شما را به راه زیبای «آهار» به «منطقهستانک» در ناحیه شمال پایتخت ببرد. راهی که می‌توانید آن را با دوچرخه هم بپیمایید. گزارش علمی تفریحی بچه‌های سپیدار در باغ گیاه‌شناسی و پاسخ به پرسش «پرندگان چگونه پرواز می‌کنند» از دیگر مطالب این بخش هستند.

پارک جانوران

اگر به دلفین‌ها؛ این حیوانات باهوش و بامزه علاقه دارید خواندن مطلب «دولفیس و دوخُس» را از دست ندهید. با خواندن این مطلب با پایان جزئیات خانومدگی دلفین‌ها آشنا می‌شوید. در ادامه این مطلب هم رد دلفین‌ها را در ایران و جهان پی می‌گیرید؛ از آشنایی با پروژه حفاظت از دلفین‌های گوژپشت در خلیج فارس تا دلفین‌هایی که به هستخدام نیروی دریایی امریکا و روسیه درآمده‌اند.

بچه‌های سبز

اگر شما هم از نوجوانان ایده‌پرداز هستید، خواندن مطلب «ایده‌هایت را بال پرواز بده» چهاردهمین شماره داروگ باید برایتان جالب باانجام گرفت. در این مطلب شما را در یک گزارش تکمیل به اختتامیه جشنواره ایده-پروژه نوجوانان که ۱۶ و ۱۷ منطقهیورماه برگزار انجام گرفت، می‌بریم تا با ایده نوجوانان هم سن و سالتان آشنا شوید و حتی شاید بتوانید از آن‌ها ایده هم بگیرید.

رویداد خوش

رویدادهای نیکو محیط‌زیستی از ایران و جهان در این بخش منتشر انجام گرفته‌اند؛ از تدریس کتاب «انسان و محیط‌زیست» برای دانش‌آموزان پایه هفتمی تا برگزاری جشنواره ببر در کشور روسیه و کلی رویداد خواندنی دیگر.

سرگرمی

در سرگرمی مهرماه چهاردهمین شماره داروگ با یک گیم جالب آشنا می‌شوید؛ گیم که برای آن به یک بادبادک و بشقاب پرنده (فریزبی) احتیاج دارید. شاید فکر کنید این گیم ساده هست اما تا امتحان نکنید متوجه دشواری آن نمی‌شوید. در ادامه این بخش با نگه داشتن شمع روشن زیر آب آشنا می‌شوید و به معماهای داروگ پاسخ می‌دهید؛ معماهایی که پاسخ دادن به آن‌ها برایتان جایزه هم به دنبال دارد. حکایت زاغی که می‌خوهست راه رفتن کبک را تقلید کند از کلیله دمنه و شناخت فلسفه افلاطون با زبان طنز از دیگر مطالب این بخش هستند.

خانومبورانه

اگر به خوردن فست‌فود علاقه دارید، خانومبورانه این شماره یک پیشنهاد خوشمزه برایتان دارد. فست‌فودی که در این مکان یاد می‌گیرید هم سالم هست و هم محلی. «دوی ماش» یا «دوی ماج» یک شکل خوشمزه از نان، پنیر، کره و گردو هست که حتما از خوردنش لذت می‌برید. آشنایی با گیم ورزشی-محیط‌زیستی گرگ آلودگی هم از دیگر مطالب این بخش هست.

زمین ما

در بخش زمین ما در چهاردهمین شماره داروگ به سراغ یکی از زیباترین نعمت‌های الهی یعنی رودخانه‌ها رفته‌ایم تا با عملکـــرد پر پیچ و خم آن‌ها آشنا شویم. در ادامه این بخش سری به گورستان زباله در منطقه گیمافت می‌خانومیم و به این پرسش که آیا ستارگان عمر جاودان دارند پاسخ می‌دهیم.

 

چهاردهمین شماره داروگ

 

نوشته چهاردهمین شماره داروگ به دکه‌ها آمد اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.