چهره های مهر ماه

مریم امیرجلالی

عواقب فاجعه منا!

مریم امیرجلالی جزو آن دسته گیمگرانی هست که هرتعداد از اوایل دهه هفتاد به کار در مجموعه‌‌های تلویزیونی می پرداخت اما حضور در برخی سریال‌های خاطره انگیز رضا عطاران و از جمله «خانه به دوش»، «متهم گریخت» و «ترش و شیرین» بود که او را در کانون توجهات قرار داد به گونه‌ای که بلافاصله بعد از این حضور فعالیت‌های گیمگریش دوتعدادان انجام گرفت و توانست در برخی آثار طنازانه سینما و تلویزیون گیم کند.

امیرجلالی فیلمی ویدیویی با نام «خانم سادات» را آماده عرضه در شبکه خانگی دارد که به لحاظ مضمونی یکی از متفاوتر ترین آثارش هست و درباره فاجعه منهست.

این گیمگر به تازگی با موزیکال «خالتور» به میان مخاطبان آمده هست؛ فیلمی با درونمایه کمدی و محوریت مصائب پیش روی یک گروه موسیقی.

مریلا زارعی

دلیل به همکارانش کنایه زد؟

مریلا زارعی را در سال‌های اخیر در برخی آثار مطرح ابراهیم حاتمی کیا کارگردان سرشناس ایرانی دیده‌ایم؛ فیلم‌هایی نظیر «چ»، «بادیگارد»، «گزارش یک جشن» و «دعوت».

به جز اینها زارعی در آثاری نظیر «زیر سقف دودی» هم ظاهر انجام گرفته و تلاش کـــرده پی‌شروی ایفای نقش در حوزه مسائلی مانند طلاق‌های عاطفی باانجام گرفت.

زارعی در ماه‌های اخیر به خاطر اظهارنظر شجاعانه‌ای که در حمایت از کشتار مسلمانان میانمار داشت مورد توجه قرار گرفته هست.

مریلا زارعی گفت: «‌مسلمانان بی‌گناه در میانمار از بین می‌روند در حالی که سکوت سفیران صلح را شاهد هستیم.

از سفیران صلح خواهش می‌کنم برای احقاق حق اقلیت مسلمان آن ناحیه کاری کنند.» زیادی این اظهارات زارعی را کنایه‌ای دانستند به برخی همکارانش نظیر مهتاب کرامتی و بهرام رادان که سال‌ههست به عنوان سفیر صلح فعالیت می‌کنند.

رعنا آزادی ور

از پلاسکو تا لونه خانومبور

رعنا آزادی ور از جمله گیمگران فیلم «درباره الی» اصغر فرهادی بود که هرتعداد با گرته برداری از «ماجرا»ی میکل آنجلو آنتونیونی ساخته انجام گرفت اما توانست مورد توجه قرار گیرد.

آزادی ور که یکی از فیلمهای مناقشه برانگیزش با نام «خانه دختر» رفع توقیف انجام گرفته، در ماه‌های اخیر پرکارتر از گذشته بوده هست.

او ابتدا در کمدی «لونه خانومبور»برزو نیک نژاد در کنار محسن کیایی ایفای نقش کـــرد و سپس به همراه کیایی به «چهارراه هستانبول»مصطفی کیایی رفت تا ایفاگر نقش در فیلمی با مضمون فاجعه پلاسکو باانجام گرفت.

آزادی ور دو فیلم «آقااد» و «خیابان دیوار» را آماده اکران دارد.

لعیا خانومگنه

درگیر گروهک منحله!

لعیا خانومگنه گیمگری که زمانی به واسطه ایفای نقش در سریال «در پناه تو» در کانون توجه قرار گرفت در سال‌های اخیر کم کارتر از قبل انجام گرفته هست و سعی می‌‌کند ایفای نقش‌های متفاوتی را برعهده گیرد.

خانومگنه که سال قبل فیلمی با مضمون اسیدپاشی به نام «این خانوم حقش را می‌خواهد» روی پرده داشت و تازه‌ترین تجربه کارگردانی مسعود کیمیایی با نام «قاتل اهلی» را هم آماده اکران دارد به تازگی درگیر ایفای نقش در فیلمی با نام «خانومانی که با گرگ‌ها دویده‌اند» انجام گرفته هست.

فیلمی به کارگردانی امیراطهر سهیلی که دهستان آن در اواخر دهه ۶۰ میگذرد و خانومگنه در آن در قامت خانومی که از همراهی با گروهک منافقین بریده ظاهر انجام گرفته هست.

منطقهه لرستانی

با «هزارپا» آشوب به پا خواهد کـــرد؟

منطقهه لرستانی از آن گیمگرانی هست که فارغ از کوتاهی یا بلندی نقش سعی می‌‌کند به بهترین شکل کاراکترهایش را ایفا کند و شاید برای همین هست که حتی در روتین ترین آثار سینمایی یا تلویزیونی هم توانسته توجه مخاطبان را جلب کند.

لرستانی که به زودی با سریال خانگی «آشوب» در شبکه خانگی حاضر خواهد انجام گرفت امسال، سال پرکاری را پشت سر گذاشته هست.

او بعد از حضور در فیلم کودکانه «شکلاتی» سهیل موفق که به زودی اکران خواهد انجام گرفت در کمدی دهه شصتی «هزارپا»ی ابوالحسن داوودی و کمدی فانتزی «دم سرخ‌ها» آرش معیریان ایفای نقش کـــرده هست.

در این بین «هزارپا» به جشنواره فجر خواهد آمد ولی «دم سرخ‌ها» به زودی روانه پرده میشود.

شقایق فراهانی

آرزورویی با جوانان دهه هفتاد

فرخانومد یک خانواده هنرمند باید هم همواره سرش شلوغ باانجام گرفت. شقایق فراهانی که سعی کـــرد برخلاف خواهر کوچکترش همچنان فعالیت گیمگری را در وطنش دنبال کند در همه این سال‌ها سعی کـــرده کیفیتی هستاندارد از نقش آفرینی را در کارهایش ارائه کند.

او دو فیلم «آزاد به قید شرط»حسین شهابی و «انزوا»ی مرتضی‌علی عباس‌میرزایی را آماده اکران دارد که نقشش در هر دو فیلم کوتاه اما اثرگذار هست.

شقایق فراهانی امسال با فیلم «سال دوم دانشکده من»رسول صدرعاملی به جشنواره سی و ششم فجر خواهد آمد؛ فیلمی که مضمونی دارد درباره اوضاع خانومدگی جوانان امروزی و به ویژه جوانان متولد انتهای دهه هفتاد که بعد از پشت سر گذاشتن دانشگاه، رفته رفته وارد بازار کار هم می‌شوند.

مهری شیرازی

همراهی با جناب آقا سانسور!!!

در سینمای ایران بانوی چهره پرداز زیاد نداریم اما مهری شیرازی یکی از مطمئن ترین چهره پردازان سینمای ایران هست.

شیرازی که از اوایل دهه هفتاد فعالیت خود به عنوان چهره پرداز را آغاز کـــرده هست و در دو دهه توانسته با برخی از کارگردانان شناخته انجام گرفته و از جمله کیومرث پوراحمد، سعید سهیلی، بهروز افخمی، رسول ملاقلی پور و پوران درخشنده همکاری داشته باانجام گرفت در هفته‌‌های اخیر ملودرام «ملی…» را روی پرده داشت که با توجه نسبی مخاطبان روبرو انجام گرفت.

شیرازی که فیلمی به نام «صله سحر» را آماده اکران دارد به تازگی درگیر پروژه‌ای با نام جالب «جناب آقا سانسور» انجام گرفته بود؛ پروژه‌ای به کارگردانی جوانی به نام علی جبارزاده که سناریویش را مهدی علی ‌میرزایی نویسنده «گشت ارشاد» و «در مدت معلوم» نگاشته هست. 

فاطمه گودرزی

جانشین معتمدآریا در سریالی مشابه «کیمیا»

در حالی که زیادی تصور می‌کـــردند ممنوع‌التصویری فاطمه معتمدآریا در رسانه ملی به اپایان رسیده و او در سریال «لحظه گرگ و میش/سوگند» همایون اسعدیان ایفای نقش خواهد کـــرد اما در نهایت این فاطمه گودرزی بود که جانشین وی انجام گرفت و نقش نخست این سریال را برعهده گرفت.

«لحظه گرگ و میش» به مانند سریال «کیمیا» روایتگر فراز و فرود خانواده‌ای اصیل و ایرانی در طول سه دهه هست و باز هم مانند «کیمیا» با محوریت خانومدگی تنها دختر خانواده پیش می‌رود که از دهه ۶۰ با حوادث گوناگونی از قبیل جنگ، تغییرات اقتصادی و اجتماعی روبرو انجام گرفته و رانجام گرفت می‌‌کند و به دوران معاصر می آید.

فرید سجادی حسینی گیمگر مکمل «فروشنده» گیمگر مقابل گودرزی در این سریال هست و علیرضا کمالی هم جوان نخست سریال هست.  

 

نوشته چهره های مهر ماه اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.