چه ارتباطی میان بیماری عصبی و انگل گربه وجود دارد؟

گربه

در تازه ترین تحقیقاتی که در خصوص توکسوپلاسما گوندی که به انگل گربه معروف هست شده هست و محققان به این موضوع پی برده اند که این انگل باعث ابتلا به برخی از اختلالات عصبی از جمله صرع، پارکینسون، آلزایمر و همچنین باعث ایجاد سرطان می شود. کسانی که در خانه گربه نگهداری می کنند حتما باید حواسشان به توکسوپلاسما گوندی باانجام گرفت.

محققان با انجام یک پژوهش جدید تخمین می‌خانومند که “توکسوپلاسما گوندی”(Toxoplasma gondii) در بدن حداقل دو میلیارد نفر در سراسر جهان وجود دارد و شواهد جدید نشان می‌دهد که می‌تواند خطرناک‌تر از آنچه پیشتر تصور می‌انجام گرفت باانجام گرفت.

“توکسوپلاسما گوندی” یک انگل اجباری درون سلولی هست که میزبان عمده آن گربه هست و قابلیت انتشار آن توسط مدفوع گربه می‌باانجام گرفت اما قدرت آلوده کـــردن انواع مهره داران و پستانداران و پرندگان را نیز دارد و در برخی کشورها در سرم خون تا یک سوم افراد بالغ، آنتی‌بادی این انگل مشاهده می‌شود که این امر نشان دهنده شیوع بالا و قدرت آلودگی این انگل هست.

تقریباً ۱۱% افراد بین ۴۹-۶ سال در ایالات متحده آمریکا دارای آنتی بادی علیه توکسوپلاسما می‌باشند.

آلودگی به توکسوپلاسما گوندی در برخی افراد اهمیت دارد مثل خانم‌های باردار که می‌تواند باعث سقط یا عقب ماندگی جنین شود.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که این انگل می‌تواند امکان ابتلا به برخی از اختلالات عصبی از جمله صرع، آلزایمر و پارکینسون و همچنین سرطان را تقویت کند.

این یافته‌ها بخشی از یک حوزه تحقیق در حال ظهور هست که نشان می‌دهد چگونه T. gondii، که معمولا از طریق تماس با مدفوع گربه(و یا خوردن گوشت خام) به انسان منتقل می‌شود، پروتئین‌هایی را تولید می‌کند که مغز میزبان آلوده انجام گرفته را تغییر می‌دهند.

در حالی که بزرگسالان سالم به طور کلی در معرض خطر این انگل قرار ندارند(به هستثنای خانومان باردار که توصیه می‌شود از تماس با بستر گربه‌ها ممانعت کنند) این ارگانیسم قبلا با اختلالات رفتاری مرتبط بوده و شواهد نشان می‌دهد که می‌تواند عملکـــرد سیستم ایمنی بدن ما را تغییر دهد.

گربه

با این حال، در تحقیق جدید، گروهی شامل زیاد از ۳۰ محقق از ۱۶ موسسه به بررسی این مسئله پرداختند که چگونه پروتئین‌های ترشحی T. gondii می‌تواند بر روی ساختار عصبی میزبان انسانی تأثیر بگذارد و موجب تغییرات در مغز و بیماری‌های نورودژنراتیو شود.

محققان برای رسیدن به این نتیجه داده‌های مربوط به مطالعه توکسوپلاسموز مادرزادی را تجزیه و تحلیل کـــردند که از سال ۱۹۸۱، ۲۴۶ نوزاد مبتلا به توکسوپلاسموز مادرزادی، که دارای عفونت ناشی از T. gondii را بودند را نظارت کـــرده هست.

نتایج به دست آمده نشان داد که قطعات میکرو آر.ان‌.ای(microRNA) و پروتئین‌هایی که در کودکان مبتلا به توکسوپلاسموز انجام گرفتید یافت می‌شوند، با بیومارکرهای موجود در بیماران مبتلا به بیماری‌های نورودژنراتیو مانند آلزایمر و پارکینسون مطابقت دارد.

آنها همچنین دریافتند که این انگل می‌تواند خطر صرع را به دلیل تغییر ارتباط بین سلول‌های مغزی به نام نورون‌های “”GABAergic افزایش داده و همچنین ارتباطات بین T. gondii و تقریبا ۱۲۰۰ ژن انسان را که در سرطان‌های مختلف نقش حیاتیی را ایفا می‌کنند، کشف کـــردند.

یافته‌های این پژوهش در Scientific Reports منتشر انجام گرفته هست.

منبع: ایسنا

نوشته چه ارتباطی میان بیماری عصبی و انگل گربه وجود دارد؟ اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.