کف پای صاف در بچه ها

دکتر علیرضا غخانوموی؛ فوق تخخصص ارتوپدی کودکان

 

از بین رفتن قوس کف پا و پایین آمدن سطح داخلی پا روی زمین را صافی کف پا می‌گویند. صافی کف پا در بچه‌ها به صورت طبیعی وجود دارد.

یعنی به دلیل تپل بودن افزایش بچه‌ها و چربی طبیعی کف پا، هنگام به دنیا آمدن، معمولا کف پای بچه‌ها صاف هست و قوسی که انتظار می‌رود در قسمت داخلی کف پا باانجام گرفت، وجود ندارد و طبیعی هم هست که وجود نداشته باانجام گرفت.

همین که بچه‌ها رانجام گرفت می‌کنند و در حدود سن یکسالگی پایشان را زمین می‌گذارند، به تدریج تا حدود ۷ – ۸ سالگی به تدریج قوس کف پا تشکیل می‌شود.

در برخی از افراد ممکن هست قوس کف پا، این سیر طبیعی درست انجام گرفتن را نداشته باانجام گرفت. یعنی تا حدود ۸-۱۰ سالگی همچنان کف پا صاف باانجام گرفت.

این عیب نیست و در بعضی از افراد جامعه وجود دارد، به خصوص در بچه‌هایی که در خانواده خود (یعنی پدر، مادر، عمه، دایی و …) سابقه کف پای صاف دارند.

این افراد ممکن هست ۱۵ درصد دچار صافی کف پا باشند. ولی معمولا ما انتظار داریم حدود زیاد از ۸۰ تا ۸۵ درصد قوس کف پا تا ۷ – ۸ سالگی ایجاد شود. پس صافی کف پا متداوم غیر طبیعی نیست.

انواع صافی کف پا

تعداد نوع صافی کف پا وجود دارد. یکی صافی کف پای معمولی هست که در بیماران معمول و بچه‌های ۳ – ۴ ساله که به پزشکان متخصص ارتوپد مراجعه می‌کنند، دیده می‌شود که صافی کف پای دو طرفه دارند.

این افراد معمولا نرمی رباط دارند و اگر دقت کنیم، انعطاف‌پذیری انگشتانشان مثل حالت ژیمنهستیک‌کارها زیاد هست.

به این ترتیب، بالطبع انعطاف‌پذیری کف پا هم زیاد هست و صافی کف پا را دارند که به آن صافی کف پای انعطاف‌پذیر نقل کرد می‌شود.

یک صافی کف پای دیگر هم وجود دارد که به آن صافی کف پای دشوار (سفت) نقل کرد می‌شود.

در صافی کف پای انعطاف‌پذیر، تایمی بچه‌پایش را زمین نگذارد یعنی فشار وخانوم روی پا نیاید، یعنی لب صندلی یا روی پای مادر بنشیند و یا حالت خوابیده باانجام گرفت، قوس کف پا درست می‌شود.

به محض اینکه پایش را زمین می‌گذارد، قوس کف پا از بین می‌رود و کف پا تکمیل روی زمین می‌خوابد و حتی کمی هم به سمت داخل برمی‌گردد که ممکن هست موجب نگرانی مادران شود و بگویند دلیل پای فرخانومد من کج هست.

این در حقیقت همان صافی کف پا هست.

پس در صافی کف پای انعطاف‌پذیر ما انتظار داریم تایمی کودک ایستاده نیست، کف پایش قوس داشته باانجام گرفت و تایمی ایستاده هست، کف پایش صاف شود.

ولی در نوع غیر قابل انعطاف دیگر این حالت وجود ندارد و چه بچه خوابیده باانجام گرفت و چه ایستاده باانجام گرفت، معمولا کف پا صاف هست.

این دو نوع صافی کف پا بود که باید تشخیص افتراقی داده شوند. چون نوع صافی کف پای سفت، نیاز به توجه و درمان‌های افزایشی دارد.

پس افزایش موارد (زیاد از ۹۰ درصد) کف پا در کودکان دیده می‌شود، صافی کف پای انعطاف‌پذیر هست که قرار هست تا ۷ – ۸ سالگی به تدریج نیکو شود. گاهی دیده می‌شود کودکی

۳ – ۴ ساله را نزد پزشک ارتوپد کودکان می‌برند و می‌گویند کف پای کودک ما صاف هست.

باید توجه داشت که این عیب نیست و همان‌طور که نقل کرد انجام گرفت این صافی کف پا طبیعی هست و انتظار می‌رود به تدریج نیکو شود.

پس این طور نیست که همه موارد صافی کف پا غیر طبیعی باشند.

مشکلی که ما در مدرسه‌ها به ویژه در زمان  بازگشایی مدارس داریم، این هست که گروه‌هایی از مراکز ارتوپدی و کارشناسان به مدرسه‌ها مراجعه می‌کنند و با انجام معاینات سرپایی، عیب‌هایی مانند صافی کف پا، افتادگی شانه و … روی بچه‌ها می‌گذارند که باعث نگرانی والدین می‌شود.

در این مکان به والدین عزیز تاکید می‌کنم که همه موارد صافی کف پا غیر طبیعی نیست و بهتر هست بررسی شود و در صورت انعطاف‌پذیر بودن صافی کف پا، حتی نیازی به کفش طبی و کفی هم ندارند.

فقط با هستفاده از کفش‌های معمولی مربوط به پیاده‌روی، کم‌کم مشکلات‌شان برطرف می‌شود.

درمان صافی کف پا

بعضی از موارد صافی کف پا ایجاد مشکل می‌کنند. مثلا بچه ۳ – ۴ ساله‌ای که کف پای صاف دارد و تایمی با مادرش به بیرون می‌رود، زود خسته می‌شود و والدین از درد شبانه پاهای او شکایت دارند که حتما باید عصر که به خانه برمی‌گردد،‌ پاهایش را ماساژ دهند. این نوع صافی کف پا که ایجاد علامت کـــرده نیاز به درمان دارد.

یک سری درمان‌های ورزشی را توصیه می‌کنیم، به این صورت که مچ پا را بالا بیاورند تا تاندون آشیل پشت پا کمی حالت کشیدگی پیدا کند. در خیلی از بچه‌هایی که کف پای صاف دارند، این تاندون آشیل پا سفت هست و با انجام ورزش‌های مچ پا، درد آنها بهتر می‌شود.

گاهی اگر درد بچه‌ها کمی انجام گرفتیدتر و مربوط به کف پای صاف باانجام گرفت، به او کفی داده می‌شود و یا هستفاده از کفش طبی برای او توصیه می‌گردد.

به شرط تهیه کفش طبی نیکو برای کودک، درد او از بین می‌رود، به صورت حتم یکی از علت‌های دردهایی که در سن ۳ – ۵ سال هست، صافی کف پا هست و از علت‌های دیگر آن می‌توان به دردهای رانجام گرفت اشاره نمود که بچه‌ها در این سنین رانجام گرفت، دچار دردهای دست و پا می‌شوند.

در صورتی که تشخیص داده شود علت درد مربوط به صافی کف پا هست، باید از این کفش‌ها هستفاده کـــرد.

پس در افزایش موارد کف پای صاف پا نیازی به درمان نیست و فقط با هستفاده از کفش معقول مشکل حل می‌شود.

درصدی از موارد کف پای صاف که ایجاد علامت درد،‌ خستگی و زانوی ضربدری می‌کنند، نیاز به کتونی یا کفش دارند، ولی نوع سفت صافی کف پا ممکن هست در سنین نوجوانی یا قبل از آن ایجاد درد کند که در مراحل نخستیه با کفی و کفش آن را درمان می‌کنیم، ولی در بعضی موارد ممکن هست هستفاده از کفش یا ورزش نتیجه ندهد که در این موارد به سراغ جراحی می‌رویم.

در سن پایین معمولا جراحی برای کف پای صاف انجام نمی‌دهیم، مگر اینکه فرد صافی کف پای انجام گرفتید باشته باانجام گرفت و یا به بیماری‌های سندرمیک مبتلا باانجام گرفت که از درمان جراحی هستفاده می‌کنیم، ولی در موارد کف پای صاف انعطاف‌پذیر معمولی در سنین پایین، در نهایت از کفی کفش هستفاده می‌شود.

گاهی بچه‌ها به همراه پدر و مادر و یا پدربزرگ و مادربزرگ مراجعه می‌نمایند و نقل کرد می‌شود که به هر حال باید کاری برای این بچه‌ها انجام شود.

جمله معروفی که معمولا در کتاب‌ها نوشته می‌شود این هست که این کفی و کفش، افزایش پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها را درمان می‌کند تا خود بچه‌ها را و خیلی تایم‌ها نیازی به آنها نیست.

ولی اگر به جا از آنها هستفاده شود، به بهبودی علائم بیمار کمک می‌کند.

 

نوشته کف پای صاف در بچه ها اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.