کم‌کاری تیروئید و ریزش ابرو

دکتر محمد علی نیلفروش زاده؛ متخصص پوست و مو

 

پوست، مو و ناخن از نظر فعالیت سلولی عملکـــردی نزدیک به یکدیگر دارند. هورمون‌های تیروئید نقش حیاتیی در روند رانجام گرفت و تکثیر پوست، مو و ناخن دارند.

تایمی اختلالی در میزان ترشح این هورمون ایجاد می‌شود شاهد تغییرات مشهودی در این ۳ عضو هستیم.

این تغییرات ممکن هست تا مدت زیادی بعد از شروع درمان ادامه یابند.

گاهی لازم هست علاوه بر درمان غددی، درمان‌ها و مراقبت‌های پوستی نیز انجام شود.

عوارض کم‌کاری تیروئید روی پوست، مو و ناخن

در این بیماران تعریق کاهش می‌یابد و غدد عرقی پوست را مرطوب و چرب می‌کنند. تایمی فعالیت غدد عرقی کاهش می‌یابد، غدد چربی نیز کاهش فعالیت می‌کنند، پس پوست خشک می‌شود.

افرادی که پوست خشکی دارند دچار خارش نیز می‌شوند. دمای پوست در این بیماران کم هست و تایمی به پوست آنها دست می‌خانومید تکمیلا سرد هست.

این افراد افزایش دچار کبودی در اندام‌ها می‌شوند؛ یعنی ضربه‌های خیلی معمولی باعث ایجاد کبودی می‌شود.

پوست کف دست و پا به دلیل شاخی‌شاخی انجام گرفتن لایه سطحی پوست ضخیم می‌شود. موی بیماران خشن و شکننده هست و رانجام گرفت کمی دارد.

موها در صورت و ابروها دچار ریزش می‌شود. ناخن‌ها شکننده، شیاردار و به رنگ زرد در می‌آید.

عوارض پرکاری تیروئید روی پوست، مو و ناخن

در پرکاری تیروئید برخلاف کم‌کاری، غدد عرق فعالیت زیادی دارند و کف دست و پا و بدن خیس هست.

خیس بودن منجر به بیماری‌های قارچی و بعضی از انواع اگزما، به خصوص در نواحی‌ای از بدن مانند زیربغل، کشاله ران، گردن و… که پوست چین‌دار و لایه لایه هست، می‌شود و مشکلات جدیدی ایجاد می‌کند.

کهیر و التهاب پوست نیز دیده می‌شود. موی بیماران نازک و رانجام گرفت آن کم هست و ریزش موی زیادی دارند. ساختار و شکل ناخن آنها تغییر می‌کند و گاهی هم ممکن هست ناخن از بستر خود جدا شود.

مراقبت‌های ویژه پوست، مو و ناخن در اختلالات تیروئیدی

زیادی از بیماری‌های داخلی، به‌خصوص نوع غددی تعداد عارضه هستند؛ یعنی بیمار فقط با یک علامت مراجعه نمی‌کند و اغلب آنها تعداد شکایت را با هم یکجا مطرح می‌کنند.

یکی از این بیماری‌ها که اغلب باعث ایجاد ابهام می‌شود و فرد نمی‌داند به‌طور مستقیم به کجا باید مراجعه کند، کمکاری یا پرکاری غده تیروئید هست.

این بیماری می‌تواند باعث تظاهرات پوستی شود. زیادی از بیماران با علائمی مانند خشکی پوست یا ریزش ابرو و کم‌پشتی موی سر و … به متخصصان پوست مراجعه می‌کنند و معلوم می‌شود به اختلال عملکـــرد تیروئید مبتلا هستند؛ یعنی مشکل پوستی بیمار از جای دیگری نشات گرفته هست.

تشخیص نیز زیاد دشوار نیست. اگر به تازگی مشکلی در پوست یا موی شما ایجاد انجام گرفته، بهتر هست این سوالها را از خود بپرسید: آیا عادات غذایی‌تان تغییر کـــرده هست؟ دچار کاهش یا افزایش وخانوم انجام گرفته‌اید؟ عدم تحمل به گرما پیدا کـــردهاید؟ تپش قلب دارید؟ و….

در کم کاری تیروئید موها خشک، خشن و عروسکی هستند. کمبود هورمون تیروئید باعث می‌شود فاز تلوژن مو افزایش یابد و زمان هستآسوده طولانی‌تر شود.

در نتیجه سرعت ریزش مو با جایگزین انجام گرفتن آن هماهنگی ندارد و موها کم‌پشت می‌شوند. این افراد دچار ریزش موی ابرو هم هستند.

ابروها معمولا از گوشه خارجی می‌ریخانومد و باعث می‌شود طول ابرو کاهش یابد.

پرکاری تیروئید یا هیپرتیروئیدی شیوع کاهشی نسبت به کمکاری تیروئید دارد. بیماری در ۲۰ تا ۴۰ سالگی افزایش دیده می‌شود.

این افراد دچار کم‌پشتی و ریزش موی سر می‌شوند حتی موی زیر بغل نیز کاهش می‌یابد.

به صورت حتم بیماران معمولا علائم دیگری مانند تپش قلب، عصبانیت و… را نیز دارند. در آقاان نیز موها نرم انجام گرفته و ممکن هست دچار ریزش شوند.

گاهی بیماری انجام گرفتید هست و با کنترل بیماری و تجویز دارو ممکن هست علائم بطور تکمیل برطرف نشود.

گاهی هم بیماری طول کشیده هست و فرد احتمال دارد خشکی پوست یا کم پشت بودن موها را ناشی از ارث یا فیزیولوژی بدن خود بداند و به پزشک مراجعه نکند.

در این مواقع ممکن هست درمان عوارض پوستی و… با مشکل مواجه شود ولی معمولا بیمارانی که علائم پوستی دارند به متخصص پوست مراجعه می‌کنند و بعد از انجام آزمایشاتی علت خشکی یا ریزش مو و کبودی و … مشخص می‌شود. برای اینکه بتوان علائم عوارض پوستی و… را کاهش داد نیاز به مداخلات درمانی و مراقبتی از پوست، مو و ناخن هست.

بیمارانی که دچار خشکی پوست هستند باید از کرم‌های نرم کننده و لوسیون‌ها هستفاده کنند. تابش نور مستقیم آفتاب و هستفاده از دوش گرم باعث تانجام گرفتید خشکی پوست خواهد انجام گرفت.

در این شرایط هستفاده از کرم ضدآفتاب حاوی مواد نرم کننده زیاد مفید هست. قرار گرفتن در معرض باد کولر نیز باعث افزایش خشکی پوست خواهد انجام گرفت.

بعد از هستحمام بهتر هست تا تایمی پوست مرطوب هست، فرد از کرم مرطوب کننده هستفاده کند. این کار جذب رطوبت از طریق پوست را افزایش می‌کند.

مصرف مایعات نیز باعث افزایش رطوبت پوست خواهد انجام گرفت. برای درمان ناخن شکننده بهتر هست هنگام کار کـــردن از دستکش هستفاده شود.

تماس زیاد با مواد شوینده و آب ممنوع هست. ناخن‌ها نباید بلند شوند چون در این حالت احتمال شکستن افزایش هست.

هستفاده از سوهان سطح ناهموار ناخن را هموار و احتمال شکنندگی را کاهش می‌کند.

در کم‌کاری تیروئید با تجویز لووتیروکسین به بیمار معمولا خشکی پوست و ریزش مو به‌تدریج برطرف می‌شود.

به صورت حتم داروهایی که برای پرکاری تیروئید تجویز می‌شوند، ممکن هست باعث ریزش مو شوند. این روند نگران کننده نیست و به تدریج و با کنترل بیماری این مشکل نیز برطرف می‌شود، اما احتمال دیگری وجود دارد.

گاهی بیماری انجام گرفتید و ریزش موی ابرو به‌ گونه‌ای هست که ممکن هست بعد از کنترل بیماری برنگردد. در این مواقع بیمار باید به متخصص پوست ارجاع داده شود.

در مواقعی که بیماری انجام گرفتید هست، ممکن هست موها برنگردند. ابتدا باید سعی شود با دارو رانجام گرفت مجدد را به ابروها باز گردانند. داروهای تحریک کنندهای وجود دارند که روی فولیکول مو اثر می‌گذارند.

اگر بعد از یک دوره درمان موها برنگشتند می‌توان از روش کاشت ابرو برای جایگزینی ابروهای از دست رفته هستفاده کـــرد ولی این کار را حتما باید افراد حرف‌های انجام دهند چون فولیکول‌ها از نقطه دیگری از بدن گرفته می‌شود و باید به گونه‌ای کاشته شود که هم‌جهت با ابروهای بیمار باانجام گرفت.

همچنین مشکل دیگری که این افراد دارند، رانجام گرفت زیاد از حد موهایی هست که از نقطه دیگری از بدن گرفته انجام گرفته هست.

موهای ابرو برخلاف موهای سر بعد از رانجام گرفت معینی متوقف می‌شوند. افرادی که کاشت ابرو انجام می‌دهند باید هر تعداد تایم یکبار ابروها را کوتاه کنند.

به صورت حتم به روش‌های آرایشی و تاتوی ابرو هم می‌توان فکر کـــرد.

افرادی که دچار زبری، خشکی و شکنندگی مو هستند می‌توانند تا کنترل بیماری و برای کاهش انجام گرفتت عوارض از شامپوهای مخصوص نرم کننده هستفاده کنند.

شامپو باید به آرامی روی سر ماساژ داده شود. سرم‌هایی که ساقه مو را حفظ می‌کنند هم مفید هستند. داروی ماینوکسیدیل باعث تقویت موهای سر می‌شود.

همچنین باید هنگام شانه زدن دقت کنند که فشار زیادی به ساقه مو وارد نشود. شانه باید به آرامی روی مو حرکت کند.

 

نوشته کم‌کاری تیروئید و ریزش ابرو اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.