کودک زیاد فعال چه نشانه هایی دارد

 

کودک زیاد فعال کنترل کودک زیاد فعال رژیم غذایی تعریف زیاد فعالی تشخیص زیاد فعالی

کودکانی که به دلیل زیاد فعالی و شطینت زیاد والدین خود را کلافه و خسته می کنند و باعث می شوند پدر و مادر ناآسوده شوند با کنترل و رفتار صحیح اطرافیان قابل مدیریت و تربیت می باشند در این مقاله شما را با روش های کنترل کودک زیاد فعال آشنا می نماییم.

امروزه خیلی از مادران از کودکان خود شاکی هستند و گمان می کنند که کودک آنها زیاد فعال هست. نخست از همه باید با علائم کودک زیاد فعال آشنا شوید و ببینید آیا کودک شما نیز این علائم را دارد یا نه؟

 

تعریف زیاد فعالی:

زیاد فعالی که به اختصار ADHD خوانده می شود نوعی اختلال شایع هست که حدود هشت تا ۱۰ درصد کودکان را مبتلا می کند.برای دانستن تفاوت بین زیاد فعالی و اوتیسم مقاله (اوتیسم | علائم بیماری اوتیسم در کودکان) را بخوانید. این بیماری در پسران شایعتر از دختران هست که هنوز دلیل اصلی آن مشخص نانجام گرفته هست. ویژگی های نخستیه زیاد فعالی از سال های نخستیه رانجام گرفت یعنی قبل از ورود به مدرسه شروع می شود.

 

انواع کودکان زیاد فعال:

زیاد فعالی دارای ویژگی های بارزی هست که شامل پرتحرکی، کمبود توجه و تمرکز، بروز اعمال ناگهانی و غیرقابل پیش بینی می شود. این اختلال سه نوع هست؛

اختلال نخست: در گونه نخست که کودک فقط در توجه و تمرکز مشکل دارد.

اختلال دوم: در نوع دوم فقط پرتحرکی دیده می شود و بالاخره نوع ترکیبی که کودک هم پرتحرک هست و هم مشکل توجه و تمرکز دارد این اختلال در کودکان دبستانی و در پسرها سه تا پنج برابر شایع تر از دختران هست و افزایش در پسران نخست خانواده مشاهده می شود.

اختلال سوم: معمولا اختلال از سه سالگی به بعد تشخیص داده می شود. کودکان مبتلا در دوره شیرخواری اکثرا پرتحرک هستند و دست ها و پاهای خود را زیاد حرکت می دهند؛ کم خواب، کم غذا هستند و زیاد گریه می کنند.

قطع پي‌درپي گفت‌وگو و مكالمه بزرگ‌ترها
پاسخ دادن به سؤال، پيش از آنكه جمله‌ي سؤال‌كننده به پايان برسد.
بي‌صبري و بي‌تحملي انجام گرفتيد طوری كه هر آنچه طلب كرد، بايد در همان لحظه آن را دريافت كند.
پرحرفي‌
مدام در حال حركت و جنب‌و‌جوش بودن
بي‌صبري و نداشتن تحمل براي ايستادن در صف و رعايت نوبت
عصبي و حساس بودن و مرتب پايين و بالا پريدن
هل دادن بقيه‌ي کودکان
برهم زدن بازي بقيه‌
انجام تكليف‌هاي مدرسه بدون توجه و دقت
«قاپيدن» وسايل و اسباب‌بازيهاي کودکان ديگر
نداشتن مهارتهاي لازم در برقراري ارتباط‌هاي اجتماعي با ديگران
گم‌كردن وسايل شخصي
از اين شاخه به آن شاخه پريدن

کودک زیاد فعال کنترل کودک زیاد فعال رژیم غذایی تعریف زیاد فعالی تشخیص زیاد فعالی

 

 

تشخیص زیاد فعالی

تشخیص زیاد فعالی با یک آزمون خاص امکانپذیر نیست. مجموعه ای از این علائم باید (حداقل در مدت شش ماه) مورد بررسی قرار بگیرد. کودک این موارد را معمولا قبل از هفت سالگی نشان می دهد. همچنین کودکی که دارای این نشانه ههست با رفتارهایش اطرافیان خود را در محیط های مختلفی مانند مدرسه یا خانه دچار مشکل می کند و حتی با گروه دوستان و همسالان خود نیز به آسودهی کنار نمی آید.

** در مقابل این دسته از پدر و مادرها، والدینی هستند که نمی خواهند مشکل کودک خود را بپذیرند و معمولا با بهانه آوردن از هانجام گرفتارهای معلمان و سایر اطرافیان طفره می روند. این افراد از درمان این اختلال واهمه دارند و گمان می کنند داروهایی که توسط پزشک تجویز می شود برای فرخانومدشان عوارض دارد. این در حالی هست که اگ راین کودکان در زمان معقول درمان نشوند، نمی توانند در امور تعلیمی و فعالیت های اجتماعی خود موفق عمل کحنند و ممکن هست برای خودو اطرافیانشان مشکل آفرین باشند.

دلایل زیاد فعالی:

علت به وجود آمدن زیاد فعالی احتمالا ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی هست. احتمالا این کودکان در بخش های مربوط به توجه و تمرکز در مغز دچار نقس جزئی هستند. از عواملی که می توانند در بروز این اختلال موثر باشند سیگار کشیدن و یا مصرف الکل در دوران بار داری توسط مادر هست.

حتی هستنشاق تحمیلی دود سیگار توسط مادر باردار، باعث اختلال در رفتار کودک می شود. هسترس مادر هم با این موضوع ارتباط دارد. تحقیقاتی که در این زمینه انجام انجام گرفته باینگر این هست که این اختلال معمولا در خویشاوندان نزدیکاین افراد هم وجود دارد.

مسمومیت ناشی از سرب حاصل از دود اتومبیل و آلودگی هوا، غذاهای محتوی مواد افزودنی مثل شیرین کننده های مصنوعی و یا رنگ دهنده های خوراکی، مواد جلوگیری کننده از فاسد انجام گرفتن غذا که در بعضی از غذاهای آماده وجود دارد، نیز در ایجاد این اختلال سهیم هستند.

در صورت بی توجهی به کودکان زیاد فعال و معالجه نانجام گرفتن آنها احتمال اینکه این افراد در فردا به افسردگی مبتلا شوندو یا در نوجوانی رفتارهای ضد اجتماعی و گاه بزهکارانه داشته باشند زیاد هست. بنابراین به والدین توصیه می شود که حتما در دوران کودکی برای معالجه فرخانومد خود اقدام کنند. این بیماری دردوران مدرسه افزایش مشکل آفرین می شود زیرا کودک تمرکز کافی برای گوش دادن به درس ندارد و مدام برای بیرون رفتن از کلاس اجازه می خواهد. این بچه ها نمی توانند آرام روی صندلی بنشینند، معمولا پرحرف هستند و مدام سر کلاس با دوستان خود حرف می خانومند و این موضوع باعث می شود از لحاظ تحصیلی با مشکل مواجه باشند.

والدین باید به رفتار کودکان خود دقت داشته باشند و تنها در صورتی که مجموعه از این نشانه ها را در مدت طولانی مشاهده کـــردند با یک متخصص مشورت کنند. در غیر اینصورت نمی توان به هر کودک پرتحرک برچسب زیاد فعالی زد.
درمان زیاد فعالی

درمان سریع برای ADHD وجود ندارد اما علائم آن قابل شناسایی و کنترل هستند. بهتر هست والدین برای کمک کـــردن به خود و کودکشان در مورد این اختلال هشدارات افزایشی کسب کنند. همچنین پلن تربیتی ویژه ای را متناسب با نیازهای فرخانومد خود طرح ریزی کنند. درست هست که کنار آمدن با کودکان زیاد فعال کار ساده ای نیست اما والدین باید بدانند که این افراد ذاتا بد نیستند اما بدون مصر ف دارو و رفتار درمانی نمی توانند رفتار خود را کنترل کنند.

در این مورد خانواده، معلم و مدرسه باید با یکدیگر همکاری داشته باشند. والدین باید از تنبیه بدنی کودک خود جدا خودداری کنند و با او با محبت رفتار کنند. دارودرمانی هم در صورت تجویز پزشک کمک زیادی به این دسته از کودکان می کند. مطالعات نشان داده هست رژیم های غذایی هم می تواند برای کمک به این افراد کارساز باانجام گرفت. آنها باید از زیاده روی در مصرف شکر و غذاهای حاوی آن مانند کیک، شیرینی، شکلات، بیسکویت و نوشابه های شیرین که تحریک کننده هستند خودداری کنند.

 

چه نوع مواد غذایی برای کودک زیاد فعال معقول هست؟

تعدادی از کودکان زیاد فعال و کم توجه تا بزرگسالی با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند؛ حتی ممکن هست در برخی از بالغین برای نخستین بار تشخیص اختلال زیاد فعالی داده شود که به صورت حتم معمولا سابقه آن از کودکی وجود دارد. این افراد در سنین بالاتر کاهش با مشکل پرتحرکی روبرو هستند و افزایش احساس بیقراری می کنند.
رژیم غذایی کودک زیاد فعال

 

آیا آنچه می خورید به توجه، تمرکز یا فعالیت زیاد از حد شما کمک می کند؟ شواهد علمی روشنی وجود ندارد که زیاد فعالی به علت رژیم غذایی یا مشکلات تغذیه ای ایجاد شود. تحقیقات نشان می دهند که برخی از غذاها ممکن هست نقش کمی در تأثیر بر علائم زیاد فعالی دارند. بنابراین اگر این بیماری را داشته باشید، آیا چیزهایی وجود دارد که نباید بخورید؟ یا اگر فرخانومد شما این بیماری را دارد، آیا باید رژیم غذایی خود را تغییر دهید؟

در این مکان پاسخ به سوالات در مورد حذف رژیم ها، مکمل ها و مواد غذایی وجود دارد که ممکن هست به کاهش علائم اختلال کمک کند.

 

کودک زیاد فعال کنترل کودک زیاد فعال رژیم غذایی تعریف زیاد فعالی تشخیص زیاد فعالی

 

رژیم غذایی زیاد فعالی چیست؟

این رژیم شامل غذاهایی هست که می خورید و مکملهای غذایی که ممکن هست مصرف کنید. در حالت ایده آل، عادت های غذایی شما به بهبود عملکـــرد مغز کمک می کند و علائم را کاهش می دهد، مانند بی حوصلگی و عدم تمرکز. شما ممکن هست در مورد این گزینه هایی که می توانید بر روی آن تمرکز داشته باشید بشنوید:

تغذیه عمومی

فرض این هست که برخی غذاهائی که می خورید ممکن هست علائم شما را بهتر یا بدتر کند. ممکن هست بعضی از چیزهایی که می خورید باعث بهبود علائم شما نشوند.

رژیم مکمل

با هستفاده از این پلن، ویتامین ها، مواد معدنی یا سایر مواد مغذی را اضافه کنید. ایده این هست که این مواد مغذی را نمی توانید از طریق آنچه می خورید دریافت کنید.

حذف رژیم های غذایی

این قسمت شامل غذاهایی هست که باعث بدتر انجام گرفتن علائم شما می شود.
اصول رژیم غذایی کودک زیاد فعالی

 

باید ها و نباید های رژیم غذایی کودک زیاد فعال:

رژیم های زیاد فعالی زیاد مورد تحقیق قرار نگرفته اند. داده ها محدود هست و نتایج ترکیب می شوند. با این حال، زیادی از متخصصان سلامت فکر می کنند که آنچه که می خورید و نوشیدید ممکن هست در کمک به نشانه ها نقش داشته باانجام گرفت. یکی از متخصصان، ریچارد سون، MD، می گوید که آنچه برای مغز مفید هست، احتمالا برای زیاد فعالی نیکو هست. ممکن هست بخواهید موارد زیر را بخورید:

رژیم غذایی با پروتئین بالا

لوبیا، پنیر، تخم مرغ، گوشت و آجیل می تواند منبع نیکوی از پروتئین باانجام گرفت. خوردن این نوع غذاها در صبح و برای تنقلات بعد از مدرسه مفید هست. این مواد غذایی ممکن هست به بهبود تمرکز کمک کند و احتمالا باعث می شود داروهای زیاد فعالی به مدت طولانی عمل کند.

 

مصرف کاهش کربوهیدرات ساده

کاهش این غذاها: آب نبات، شربت ذرت، عسل، شکر، محصولات ساخته انجام گرفته از آرد سفید، برنج سفید و سیب زمینی بدون پوست.

 

کربوهیدرات های پیچیده تر

اینها کربوهیدارت های نیکو هستند. مصرف سبزیجات و برخی از میوه ها، از جمله پرتقال، نارنگی، گلابی، گریپ فروت، سیب و کیوی. این نوع غذا را در شب بخورید و ممکن هست به خواب شما کمک کند.

 

اسیدهای چرب امگا ۳ افزایش

می توانید امگا ۳ را در تن ماهی، ماهی قزل آلا و دیگر ماهی های سفید سرد پیدا کنید. گردو، آجیل برزیلی، و روغن زیتون و کلزا نیزغذاهای هست که دارای امگا ۳ هست. شما همچنین می توانید مکمل اسید چرب امگا ۳ را مصرف کنید. FDA یک ترکیب امگا را به نام Vayarin به عنوان بخشی از هستراتژی مدیریت زیاد فعالی تایید کـــرده هست.

 

کودک زیاد فعال کنترل کودک زیاد فعال رژیم غذایی تعریف زیاد فعالی تشخیص زیاد فعالی

 

مکمل های غذایی

بعضی از کارشناسان توصیه می کنند که افراد مبتلا به زیاد فعالی روزانه ۱۰۰٪ ویتامین و مواد معدنی مصرف کنند. با این حال، متخصصان تغذیه دیگر فکر می کنند افرادی که رژیم غذایی نرمال و متعادل را می خورند نیازی به مکمل های ویتامین یا مواد مغذی ندارند. آنها می گویند هیچ شواهدی علمی وجود ندارد که مکمل های ویتامین یا مواد معدنی برای همه کودکان مبتلا به اختلال کمک می کنند. در حالی که یک مولتی ویتامین ممکن هست نیکو باانجام گرفت زمانی که کودکان، نوجوانان و بزرگسالان رژیم های متعادل را مصرف نکنند، مگا دوز ویتامین ها می توانند سمی باشند. بنابراین از آنها اجتناب کنید. علائم زیاد فعالی از فردی به فرد دیگر متفاوت هست. اگر شما در حال مصرف مکمل هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

 

حذف رژیم های غذایی و زیاد فعالی

سعی کنید غذاهایی که علائم شما را بدتر می کند را نخورید. برخی می گویند ایده حذف همه چیز از رژیم غذایی بی اساس هست و با شواهد علمی تایید نانجام گرفته هست. اما یک مطالعه نشان داده هست که برخی از رنگ های خوراکی و نگهدارنده ها در بعضی از کودکان باعث زیاد فعالی می شود. اما اثرات با سن و افزودنی متفاوت هست . بر اساس مطالعات اخیر، آکادمی پزشکی کودکان اطفال اکنون موافق هست که حذف مواد نگهدارنده و رنگ های غذایی از رژیم غذایی یک گزینه معقول برای کودکان مبتلا به زیاد فعالی هست. بعضی از کارشناسان توصیه می کنند که افراد مبتلا به زیاد فعالی از این مواد جلوگیری کنند:
افزودنی های مواد غذایی

در سال ۱۹۷۵ یک متخصص آلرژی پیشنهاد داد که رنگ های مصنوعی، طعم دهنده ها و نگهدارنده ها ممکن هست در بعضی از کودکان منجر به زیاد فعالی شود. از آن به بعد، محققان و کارشناسان رفتار کودک، این موضوع را به انجام گرفتت مورد بحث قرار داده اند.

رنگ های مصنوعی، به ویژه قرمز و زرد

مکمل های غذایی مانند آسپارتام،MSG (گلوتامات کلسیم) و نیتریت. برخی مطالعات زیاد فعالی را به نگهدارنده بنزوات سدیم مرتبط می کنند.

قند

بعضی از کودکان پس از خوردن آب نبات یا سایر غذاهای شیرین، زیاد از حد فعال می شوند. هیچ شواهدی نشان نمیدهد که این علت زیاد فعالی باانجام گرفت. برای بهترین تغذیه کلی، غذاهای شیرین باید جزئی از رژیم غذایی افراد باشند. اما شما می توانید با حذف آنها ببینید علائم بهبود می یابند یا خیر.

کافئین

مطالعات نشان داده اند که مقدار کمی از آن ها ممکن هست در برخی از علائم زیاد فعالی در کودکان موثر باشند . اما عوارض جانبی کافئین ممکن هست زیاد از هر مزایای بالقوه باانجام گرفت. اکثر کارشناسان توصیه می کنند که آقام کافئین کاهشی مصرف کنند یا از مصرف آن اجتناب کنند. این برای زیاد فعالی دارو مصرف می کنید، کافئین می تواند برخی از عوارض جانبی را تانجام گرفتید کند.

گروه سلامت تعاون پرتال

نوشته کودک زیاد فعال چه نشانه هایی دارد اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.