گیاه درمانی در فشار خون بالا

دکتر محمدحسین صالحی سورمقی؛ متخصص گیاهان دارویی،‌ در پاسخ به سوال گزارشگر «خانومدگی‌آنلاین» در مورد گیاهان موثر بر فشار خون، بیان کـــرد: «پایان گیاهان و میوه‌جات به علت داشتن فیبر یا الیاف، دارای اثر کاهش فشار خون هستند، اما خیلی از گیاهان به دلیل داشتن مواد دیگری دارای اثرات متوسط یا گاهی قدرتمند در کاهش فشار خون می‌باشند.

به هر حال، همه گیاهان و میوه‌جات، به میزان کم یا متوسط اثر مثبت بر روی فشار خون دارند».

وی افزود: «از جمله گیاهان در دسترس برای همه افراد، می‌توان انار را نام برد. انار میوه‌ای زیاد ایده‌آل و نیکو از نظر تعدادین خاصیت هست.

یکی از خواص انار، خاصیت کاهش‌دهنده فشار خون این میوه هست که افزایش به دلیل مواد قرمز رنگ آن هست. در واقع، انارهای قرمز، آثار تکمیل‌تر و بهتری دارند».

دکتر صالحی اظهار داشت: «میوه دیگری که در کاهش فشار خون موثر می‌باانجام گرفت، گریپ‌فروت هست. اصولا همه مرکبات می‌توانند فشار خون را کاهش دهند، ولی در بین مرکبات، گریپ‌فروت اثر افزایشی دارد.

به صورت حتم باید توجه داشت که نباید در مصرف آن زیاده‌روی نمود و یا داروهای فشار خون را کنار گذاشت و به جای داروها روزانه تعداد عدد گریپ‌فروت مصرف کـــرد! ولی مصرف متعادل گریپ فروت می‌تواند در افرادی که فشار خون‌شان خیلی بالا نیست، موثر باانجام گرفت و فشار خون را کاهش دهد».

این هستاد دانشگاه گفت: «گیاه دیگری که خیلی موثر می‌باانجام گرفت، پیاز هست.

مصرف پیاز به دلیل دارا بودن ترکیبات بودار و گوگردی کاهش فشار خون را به دنبال دارد، اما بین گیاهانی که در دسترس بوده و از همه قوی‌تر می‌باشند، می‌توان به سیر اشاره نمود.

سیر هم دارای ترکیباتی مانند پیاز هست، اما پیاز حدود ۹۶-۹۷ درصد آب دارد، ولی میزان آب سیر کاهش و میزان مواد موثر آن خیلی خیلی افزایش هست.

به همین دلیل می‌توان از سیر تازه و یا سیر ترشی هستفاده نمود که همان خاصیت را دارد.

ولی امروزه به دلیل آسودهی مصرف‌، زیاد از ۱۲۰ کارخانه در دنیا از سیر، قرص یا کپسول‌هایی را تهیه نموده‌‌اند که به آسودهی می‌توان آنها را مصرف کـــرد که بوی آنها هم مقداری کاهش از سیر تازه هست و در همه جا حتی در مسافرت می‌توان آن را به آسودهی به دنبال خود داشت.

از قرص‌های سیر موجود در بازار می‌توان روزی یک یا دو یا سه عدد مصرف نمود، به صورت حتم افرادی که فشار خون‌شان خیلی بالا هست،‌ نمی‌توانند فقط با قرص سیر فشار خون خود را کاهش دهند.

قرص سیر می‌تواند فشار خون را در حد یک یا دو واحد پایین بیاورد و یا به عنوان کمکی با داروهای شیمیایی مصرف شود، چون تداخلی با آنها ندارد.

به هر حال، همه فرآورده‌های سیر کاهش دهنده نسبتا نیکو فشار خون هستند و از همه آنها می‌توان هستفاده نمود».

دکتر صالحی در پایان یادآور انجام گرفت: «باید توجه داشت که هر چه افزایش به سیر گرما بدهیم، مواد موثر سیر که مواد گوگردی و بودار آن هستند، تبخیر می‌شوند و اثر آن کاهش می‌شود، به صورت حتم نه اینکه بگوییم سیر پخته یا سرخ انجام گرفته اثری ندارد یا اثر کمی دارد، ولی به هر حال هر چه افزایش به سیر حرارت بدهیم، مواد موثر آن کاهش می‌شوند.

بنابراین هر چه کاهش سیر را بپزیم یا کاهش سرخ کنیم، مواد موثر آن کاهش دستخوش تغییرات می‌شوند و آثار بهتری خواهند داشت».

 

 

برای دیدن فایل ویدیویی مصاحبه با جناب آقا دکتر محمدحسین صالحی سورمقی در مورد گیاهان دارویی موثر بر فشار خون این مکان کلیک کنید.

 

 

نوشته گیاه درمانی در فشار خون بالا اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.