یلدا؛ فرصتی برای تعلیم کودکان

نویسنده: اعظم حاجی یوسفی؛ بنیانگذار موسسه خیریه کودکان نیکوکار موعود ایرانیان، تهیه و تنظیم: معصومه موسایی

 

کودکم؛ جشن یلدا از ۷ هزار سال پیش تا کنون در میان ما ایرانیان برگزار می‌شود و باعث غرور هست که نیاکان ما ۷ هزارسال پیش می‌دانستند که نخستین شب زمستان بلندترین شب سال هست.

ما می‌توانیم با هستفاده از معقولت‌ها موارد زیادی را به کودکان بیاموزیم

مانند: پلن‌ریزی کـــردن، مهربانی کـــردن، سلام و احوال‌پرسی، آداب و معاشرت، مدیریت و پلن‌ریزی، احترام به دیگران و…

از آنجا که خانومدگی همه ما در ارتباط با انسان‌های دیگر معنا پیدا می‌کند کودکان باید آماده ورود به جامعه و معاشرت با افراد مختلف بشوند.

آنها نیاز دارند در زمینه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی تجربه کسب کنند و والدین باید به تقویت مهارت‌های اجتماعی این عزیزان اهمیت دهند و در این راه تلاش کنند.

متاسفانه این روزها درگیری‌های زیاد والدین سبب انجام گرفته تا از فرصت ارتباط آنها با کودکان کهسته شود در حالی که این ارتباط از حیاتی‌ترین وظایف والدین هست، بنابراین می‌توان از معقولت‌هایی مانند جشن یلدا فرصتی عالی برای ارتباط و تعلیم کودکان ایجاد نمود و به آنها یاد داد که در محیط اطراف‌شان چه می‌گذرد و آنها باید خود را برای یادگیری چیزهای افزایشی آماده کنند علاوه بر این، کودک این گونه به بحث و مشارکت با شما تمایل پیدا کـــرده و از این طریق به آسودهی می‌توانید با تمایلات درونی فرخانومدتان آشنا شوید و به علایق وی پی ببرید.

یلدا؛  فرصتی عالی هست، آن را از دست ندهید!

فرصتی ایجاد نمایید و با فرخانومدتان راجع به جشن یلدا به گفتگو بپردازید. نظرش را راجع به ترتیب دادن یک حیاتیانی به همین معقولت بپرسید.

بگویید که در برگزاری این مراسم به کمکش نیاز دارید. این گونه به کودکان اعتبار بخشیده و او تلاش می‌کند خود را به شما ثابت کند، علاوه بر آن روند اجتماعی انجام گرفتن کودک و اعتماد شما از همین اتفاق ساده شروع می‌شود.

با هم‌فکری او فهرستی از آنچه که باید انجام شود تهیه کنید

مانند: دعوت از حیاتیان‌ها، فهرست خرید مایحتاج شب حیاتیانی و غیره

* هنگام خرید او را با خود برده و از او بخواهید در پیدا کـــردن اجناس به شما کمک کند و حتی در هل دادن سبد خرید همراهی کند و یا می‌توانید کارت اعتباری را به دستش داده تا هزینه را پرداخت نماید.

شما به همین سادگی به او حس مفید بودن می‌دهید که در رانجام گرفت و بالندگی اش تاثیر به سزایی دارد.

* پس از خرید و ورود به منزل از او بخواهید در جابجایی خریدهای‌تان به شما کمک کند، اما متداوم یادتان باانجام گرفت از دو کلمه «لطفا» و «متشکرم» زیاد هستفاده کنید چون این دو کلمه از ارزش بالایی برخوردار هستند و هستفاده از آنها نشان دهنده ادب و تربیت افراد هست اگر شما قصد دارید فرخانومدتان فردی مودب و باتربیت باانجام گرفت بهترین راه هستفاده از این دو کلمه جادویی در امور روزمره خود، با آنها هست.

یادتان باانجام گرفت شما بزرگ‌ترین الگوی فرخانومدتان هستید (به صورت حتم عبارت‌های «معذرت می‌خواهم» یا «ببخشید» هم معمولا نادیده گرفته می‌شوند.)

* او حتی می‌تواند در چیدمان منزل نظر داده و کمک کند، در این رابطه نیز با یکدیگر گفتگو کنید، اما یادتان باانجام گرفت هنگامی که صحبت می‌کند با دقت به حرف‌هایش گوش دهید و به هیچ عنوان حرفش را قطع نکنید تا او نیز بیاموزد. باید صبر کند تا صحبت شما پایان شود و سپس حرف خود را بخانومد.

* به او اعتماد کنید و دعوت از حیاتیانان را به عهده‌اش بگذارید و از او بخواهید ضمن معرفی خودش خیلی محترمانه حیاتیانان را دعوت کند. این گونه قدرت بیانش را تقویت نموده و به اعتماد به نفس خواهد رسید.

* با او حافظ خوانی را تمرین و او را آماده کنید، شب یلدا برای شما و حیاتیانان غزلی از حافظ بخواند.

* دست دادن و روبوسی در فرهنگ ما جایگاه خاصی دارد. هنگام ورود حیاتیانان به فرخانومدتان بگوئید با کدام یک از اعضای فامیل دست داده و روبوسی کند به او بیاموزید نباید هنگام دست دادن، دست طرف مقابل را زیاد فشار داد و یا برتصویر نباید خیلی کم فشاردهد. در حقیقت او باید بداند افراد با دست دادن به طرف مقابل می‌خواهند خوشحالی خود را از دیدن او بیان کنند.

* از آنجا که در دقایق نخستیه دیدار رفتار و گفتار کودک شما بر روی ذهن مخاطب زیاد تاثیرگذار هست؛ به او تعلیم دهید که:

* هنگام سلام حتما نام مخاطب را برده و به چشمان او نگاه کند.

مثلا به او بگوئید بزرگسالان را با عنوان «آقا» و «خانم» خطاب نماید.

فراموش نکنید در پایان مراحل با صبر و حوصله با او رفتار کنید و تا می‌توانید از فرصت هستفاده نمایید و به تعلیم‌های اجتماعی مفید بپردازید.

* مثلا اگر از ظروف یک بار مصرف هستفاده می‌کنید، ظروفی را انتخاب کنید که با محیط زیست سازگار باانجام گرفت و دلیل این کارتان را برایش به وضوح توضیح دهید.

* هنگام شستسشوی میوه‌ها برای فرخانومدتان توضیح دهید که: ۷۰ درصد آقام دنیا آب تمیز برای آشامیدن ندارند، پس باید در مصرف آب دقت کنیم.

* بعد از حیاتیانی غذاهای دست نخورده و اضافه را در ظرفی بسته‌بندی کنید و برای افراد گرسنه ببرید و به او بگویید که تعداد زیادی از انسان‌ها گرسنه می‌مانند، پس بهتر هست برای کمک به افراد گرسنه غذاهای اضافه را دور نریزیم.

و در پایان حیاتیانی زباله‌های تر و خشک را از هم جدا کـــرده و دلیل این موضوع را هم برایش شرح دهید.

و مسائل دیگر…

در طول مراحل دقت کنید.

۱- نباید توقع داشته باشید کودک‌تان هر کاری را بدون عیب و نقص انجام دهد.

۲- توقع حوصله و نظمی را که شما دارید، از او نداشته باشید.

۳- او را تحت فشار قرار ندهید و تا می‌توانید، سعی کنید از مشارکت در این گونه مراسم و همچنین همکاری با شما لذت ببرد.

و این گونه علاوه بر لذت بردن از جشن یلدا به تعلیم و اجتماعی انجام گرفتن فرخانومدتان کمک کنید.

در حقیقت یلدا شبی هست که افراد و شخصیت‌های قصه‌ها نقش مختلفی در ذهن کودکان باقی می‌گذارند پس با کمی دقت از گنجینه‌های ناب مفاهیم ادبی و فرهنگی کشورمان هستفاده و در رهستای این گونه فرهنگ‌ها در کنار تعلیم انواع مفاهیم نیکوکاری و مهربانی کودکان‌مان را درگیر نماییم.

یادمان باانجام گرفت زیبایی این همه آیین و رنگ را با یادی از افرادی که در این روزها در حسرت گرفتن جشن یلدا هستند و یا کودکانی که فقط از پشت ویترین مغازه‌ها خوراکی‌های خوشمزه این شب را با چشمان‌شان مزه مزه می‌کنند، افزایشکنیم.

 

نوشته یلدا؛ فرصتی برای تعلیم کودکان اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.