۱۵ باور نادرست درباره سلولیت

سلولیت بیماری هست که در آن پوست ظاهری فرورفته و ناهنجار دارد.سلولیت معمولا روی باسن و ران تاثیر می گذارد، اما در مناطق دیگر نیز رخ می دهد. سلولیت زمانی رخ می دهد که رسوبات چربی از طریق بافت همپوشانی زیر پوست نفوذ کنند.

حقایقی سریع درباره سلولیت

 • بین ۸۰ تا ۹۰ درصد خانومان سلولیت را تجربه می کنند.
 • سلولیت به علت بافت آن به عنوان پوست پرتقال نیز شناخته انجام گرفته هست.
 • درمان های متعددی در دسترس هست، اما اثر آن ها معمولا متایم هست.
 • رژیم کم چرب، ترک سیگار، و شیوه خانومدگی فعال می تواند به کاهش شیوع سلولیت کمک کند.

سلولیت چیست؟

سلولیت چیست

سلولیت یک اصطلاح برای تشکیل توده ها روی پوست و به اصطلاح پوست پرتغالی هست. سلولیت می تواند آقاان و خانومان را تحت تاثیر قرار دهد، اما به دلیل توزیع های مختلف چربی، عضلات و بافت همبند، در خانومان افزایش هست. بین ۸۰ تا ۹۰ درصد از خانومان ممکن هست در بعضی از مراحل خانومدگی سلولیت داشته باشند.

علت سلولیت چیست؟

علت دقیق سلولیت ناشناخته هست، اما به نظر می رسد از تعامل میان بافت همبند در لایه پوستی که زیر سطح پوست قرار دارد، و لایه چربی آن ناشی می شود. در خانومان، سلول های چربی و بافت همبند در این لایه به طور عمودی مرتب انجام گرفته اند. اگر سلولهای چربی به لایه پوست برسد، باعث سلولیت می شود. در آقاان، بافت ساختار متقاطع دارد که ممکن هست توضیح دهد که دلیل سلولیت در آقاان کاهش از خانومان هست. به نظر می رسد برخی عوامل دیگر نیز به احتمال سلولیت مرتبط هستند.

۱- عوامل هورمونی و سن

 • هورمون ها احتمالا نقش حیاتیی در گسترش سلولیت دارند. هستروژن، انسولین، نورآدرنالین، هورمونهای تیروئید و پرولاکتین (آزمایش پرولاکتین چیست؟) بخشی از روند تولید سلولیت هست.
 • یک نظریه این هست که به عنوان هستروژن در خانومان در رویکـــرد به یائسگی (دوران یائسگی خانومان چیست؟) کاهش می یابد، جریان خون به بافت همبند زیر پوست نیز کاهش می یابد.
 • گردش خون پایین به معنای اکسیژن کاهش در ناحیه هست، و در نتیجه تولید کلاژن پایین تر هست. سلول های چربی نیز با کاهش هستروژن افزایش می یابد.

این عوامل باعث می شود که رسوبات چربی افزایش قابل مشاهده باانجام گرفت. همانطور که چربی زیر پوست از طریق تضعیف بافت همبندی ظاهر می شود، اثر تورم دیده می شود. سن همچنین سبب می شود پوست الهستیسیته کاهش، نازک تر و احتمالا سفت تر شود. این باعث افزایش احتمال سلولیت می شود.

۲- عوامل ژنتیکی

برخی از ژن ها برای توسعه سلولیت نیاز می باشند. عوامل ژنتیکی را می توان به سرعت متابولیسم، توزیع چربی زیر پوست، قومیت و سطوح گردش خون مرتبط کـــرد. این عوامل می تواند شانس ابتلا به سلولیت را تحت تاثیر قرار دهد.

۳- عوامل تغذیه ای و سبک خانومدگی

 • سلولیت توسط “سموم” ایجاد نمی شود، اگر چه یک شیوه خانومدگی سالم ممکن هست به کاهش خطر کمک کند.
 • ورزش و رژیم غذایی ممکن هست به کاهش ظاهر سلولیت کمک کند.
 • افرادی که زیاد از حد چربی، کربوهیدرات، نمک و فیبر کاهشی مصرف می کنند افزایش تحت تاثیر سلولیت هستند.
 • همچنین ممکن هست در افراد سیگاری، افرادی که ورزش نمی کنند و کسانی که مدت زمان طولانی را در یک موقعیت یا محل قرار می گیرند شایع تر باشند.
 • پوشیدن لباس تنگ در زیر باسن می تواند جریان خون را محدود کند و این ممکن هست به تشکیل سلولیت کمک کند.

سلولیت در افرادی که چربی زیاد از حد دارند، شایع هست، اما افراد لاغرتر و متناسب نیز می توانند آن را داشته باشند. سلولیت افزایش پس از ۲۵ سالگی اتفاق می افتد، اما این بیماری می تواند بر جوانان نیز تاثیر بگذارد.

درمان های موجود سلولیت

درمان سلولیت

درمان های زیادی برای از بین بردن سلولیت پیشنهاد انجام گرفته هست، اما هیچکدام از آنها با تحقیقات علمی تایید نانجام گرفته هست. آکادمی پوست آمریکا (AAD) تعدادی از تکنیک هایی را که ممکن هست در کاهش ظاهر سلولیت با شکستن باندهای بافت همبند تحت سطح پوست موفق باانجام گرفت، بررسی کـــرده هست:

۱- دستگاه شاک ویو

 • موج آکوستیک درمانی از دستگاه دستی برای انتقال امواج صوتی هستفاده می کند.

۲- لیزر تراپی

 • درمان لیزر تراپی ممکن هست ظاهر سلولیت را برای یک سال یا افزایش بهبود بخانجام گرفت. این روش شامل قرار دادن پروب لیزری زیاد کوچک زیر پوست هست. سپس لیزر خارج می شود و بافت را تجزیه می کند. این همچنین می تواند پوست را با افزایش تولید کلاژن ضخیم سازد. پوست ضخیم ممکن هست ظاهر سلولیت را کاهش دهد.

۳- لیپوساکشن

با هستفاده از لیزر مقدار کمی چربی را حذف می کند، اما ممکن هست سبب بدتر انجام گرفتن شرایط شود. تحقیقات هنوز نشان نداده اند که این روش باعث کاهش سلولیت می شود.

۴- دستگاه ار اف (RF)

 • رادیوتراپی با گرم کـــردن، سلولیت را کاهش می دهد اما نتایج آن کوتاه مدت می باشند.

لیپوساکشن نخستتراسونیک چربی ها را دنبال قرار داده و از بین می برد، اما تحقیقات کافی برای تاثیر آن انجام نانجام گرفته هست. تکنیک هایی که AAD توصیه نمی کند عبارتند از کریوليپولیز، که چربی را فریز می کند، و مزوتراپی که شامل تزریق مخلوطی از مواد زیر پوست می باانجام گرفت.

۵- داروها و کرم ها

– بعضی از داروها و کرم ها پیشنهاد انجام گرفته اند زیرا بر روی بافت های چربی عمل می کنند.

– کافئین باعث کاهش آب سلولهای بدن می شود و آنها را کاهش قابل مشاهده می کند. بنابراین این ماده باید به صورت روزانه مصرف شود.

– رتینول ممکن هست ظاهر سلولیت را با ضخیم انجام گرفتن پوست کاهش دهد. برای تغییر ظاهر و نتیجه گرفتن از این ماده باید حداقل ۶ ماه از آن هستفاده کنید. بهتر هست ابتدا یک آزمایش پچ انجام دهید زیرا برخی از افراد عوارض جانبی مانند تپش قلب را تجربه می کنند.

– برخی از محققان پیشنهاد کـــرده اند که از داروهایی هستفاده کنید که می تواند سوخت و ساز بدن و گردش خون را بهبود بخانجام گرفت، اما این آزمایشات هنوز اثبات نانجام گرفته اند.

سایر راه حل های جایگزین:

 1. درمان های جایگزین یا مکمل شامل کافئین، عصاره دانه انگور یا Gingko biloba هستند. این عوامل به صورت موضعی، خوراکی و تزریقی به کار می روند، اما اثربخشی هیچ کدام از آنها ثابت نانجام گرفته هست.
 2. بعضی از افراد لباس های تنگ می پوشند تا ظاهر سلولیت را کاهش دهند. این لباس ها شریان ها را فشرده کـــرده و جریان خون و لنف را افزایش می دهند و ظاهر سلولیت را کاهش می دهند.
 3. لیپوساکشن و رژیم غذایی سلولیت را برطرف نمی کند زیرا بر ساختار بافت همبند تاثیر نمی گذارد.

با این حال، کاهش مصرف چربی باعث کاهش چربی ورودی به بافت ها می شود. بنابراین رژیم سالم، متعادل و ورزش، باعث کاهش ظاهر سلولیت می شود. مطالعات مختلف در مورد اثربخشی تکنیک های مختلف نشان داد یا روش ها موثر نیستند یا روش تحقیق ناقص بوده هست. به همین دلیل، هر روشی برای خلاص انجام گرفتن از سلولیت باید با احتیاط هستفاده شود.

خرافات موجود در درباره سلولیت

آیا سلولیت دارید؟ شما تنها نیستید: شرایط آرایشی و بهداشتی تقریبا ۹۰٪ از خانومان را در طول خانومدگی آنها، حتی خانومانی که لاغر و متناسب هستند، تحت تاثیر قرار می دهد. همانطور که سلولیت معمول هست، هشدارات غلطی در مورد آن، علت ایجاد آن و چگونگی خلاص انجام گرفتن از آن وجود دارد. بنابراین قبل از اینکه خود را سرخانومش کنید، پلن آرایشی بهداشتی تنظیم کنید و یا هزینه های زیادی صرف محصولات بدون تعاون پرتال کنید، دهستان واقعی پشت سلولیت را بخوانید.

خرافات موجود درباره سلولیت

خرافه ۱: سلولیت از طریق سموم بدن ایجاد می شود:

برخی از محصولات بدون تعاون پرتال سلولیت ممکن هست ادعا کنند که به حذف ناخالصی ها و سموم بدن کمک می کنند. اما نه اثربخشی آنها و نه ادعاهای آنها در مورد آنچه که باعث سلولیت می شود، توسط علم پشتیبانی نمی شود. در عوض، سلولیت زمانی اتفاق می افتد که فاکتورهای چربی پایه از طریق لایه های فیبر کلاژن یا بافت همبند زیر پوست (اغلب در ناحیه های باسن و ران، اما در بازو، معده و سایر نقاط ضعف نیز رایج هست) قرار می گیرند. متخصص پوست متخصص شریل کارچر می گوید: بافت متصل می تواند توسط هورمونها، کمبود ورزش و حجم عضلات، چربی زیاد از حد و گردش خون ضعیف، تضعیف شود. اما این مشکلات از سوی “سموم” ایجاد نمی شود.

خرافه ۲: خانومان نسبت به آقاان افزایش دچار سلولیت می شوند:

در خانومان چربی افزایشی در اطراف رانها و باسن تشکیل می شود. همچنین بافت همبند حمایتی کاهشی برای حفظ چربی در محل وجود دارد.  “محفظه چربی آقاها مانند داربست های خارج از یک ساختمان هست که ضربدری شکل هستند.” او می گوید: با این حال حدود ۱۰ درصد از آقاان نیز از سلولیت رنج می برند.

خرافه ۳: سلولیت با افزایش سن بدتر می شود:

به نظر می رسد هورمون ها در ظاهر سلولیت نقش حیاتیی ایفا می کنند: با بالا رفتن سن در خانومان، بدن آنها هستروژن کاهشی تولید میکند – هستروژن هورمونی هست که به عروق خونی کمک می کند جریان آرامی داشته باشند. هستروژن کاهش به معنای کاهش گردش خون می باانجام گرفت، که همچنین می تواند باعث کاهش تولید کلاژن جدید و شکستن بافت همبند قدیمی شود.

خرافه ۴: ممکن هست سلولیت در ژن های شما باانجام گرفت:

درست هست که سلولیت در خانواده منتقل می شود؛ اگر مادر و مادربزرگ شما سلولیت داشته اند، احتمال افزایشی برای ایجاد آن در شما وجود دارد. در حقیقت، آزمایش ژنتیک می تواند به شما بگوید آیا دارای ژنی هستید که شما را در معرض خطر ابتلا به سلولیت متوسط تا انجام گرفتید قرار دهد یا خیر، اما، با توجه به اینکه اکثر خانومان در طول عمر خود دچار سلولیت می شوند، انجام این آزمایش به هزینه اش نمی ارزد. ژنتیک تنها بخش کوچکی از پازل سلولیت هست؛ عواملی مانند رژیم غذایی، ورزش، و حفظ وخانوم معقول نیز نقش حیاتیی در سلولیت دارند.

خرافه ۵: سلولیت فقط در افراد نامتناسب رخ می دهد:

داشتن اضافه وخانوم باعث می شود ظاهر سلولیت افزایش قابل توجه باانجام گرفت؛ هر چقدر چربی افزایشی زیر پوست شما وجود داشته باانجام گرفت، هسترس (همه چیز در مورد هسترس ) افزایشی بر روی بافت همبند شما وارد می کند. شیرا ایین دور، صاحب مرکز سلولیت آمریکایی منطقه نیویورک می گوید: “اما سلولیت در خانومان با پایان شکل ها و اندازه ها اتفاق می افتد.

خرافه ۶: ورزش می تواند ظاهر سلولیت را کاهش دهد:

یک ورزش منظم نمی تواند سلولیت را درمان کند – اما در زیادی از موارد می تواند به جلوگیری یا کاهش ظاهر آن کمک کند. سلولیت زمانی اتفاق می افتد که الیاف متصل زیر پوست ضعیف شوند یا الهستیسیته خود را از دست بدهند، اما کشش و تقویت این مناطق (علاوه بر سوزاندن چربی زیاد از حد) می تواند کمک کند. دکتر McDaniel می گوید: “تقویت و حجیم کـــردن این عضلات به نوبه خود سبب سفت انجام گرفتن پوست می شود، و باعث می شود سلولیت کاهش قابل توجه باانجام گرفت.” تمرینات یوگا که شکم و ران را دنبال قرار می دهد نیز معقول می باشند، و همچنین ورزش باعث ایجاد عضلات و افزایش گردش خون می شود.

خرافه ۷: ورزش های قلبی عروقی بهترین راه برای کاهش همه چیز هست:

دویدن یا دیگر انواع ورزش های قلبی عروقی، می تواند به کاهش وخانوم کمک کند، که می تواند به کاهش ظاهر سلولیلت کمک کند. اما برای صاف کـــردن پوست، باید به ورزش های هستحکامی بپردازید. یک مطالعه نشان میدهد که بزرگسالانی که سه تمرین هوازی ۳۰ دقیقه ای هر هفته به مدت هشت هفته انجام میدهند، چهار پوند از دست می دهند، اما هیچ عضله ای به دست نمی آورند و تنها کمی بهبود یافته اند. هنگامی که ۱۵ دقیقه فعالیت هوازی را با ۱۵ دقیقه ورزش هستحکامی ترکیب می کنند، ۱۰ پوند چربی از دست می دهند، دو پوند عضله اضافه می کنند و بهبود کلی در ترکیب بدن دیده می شود. به عبارت دیگر، بهتر به نظر می رسند.

خرافه ۸: کرم های تقویت کننده پوست می توانند سلولیت را درمان کنند

علیرغم آنچه که ممکن هست بر روی برچسبهای کرم ها بخوانید، هیچ کرم موضعی به طور دائم ظاهر سلولیت را کاهش نمی دهد ممکنه کمی آن را بهبود ببخانجام گرفت اما در واقع تکمیلا از بین نمی بره. مطالعات نشان دادند محصولات حاوی رتینوئید (که به عنوان ضد رتینول نامگذاری انجام گرفته اند) ممکن هست اثرات متایم با ایجاد یک پوشش پوست ضخیم تر ایجاد کند. شواهد محدودی وجود دارد که کرم ها یا اسکراب با مواد تشکیل دهنده محرک مانند کافئین، خانومجبیل و چای سبز یا سیاه ممکن هست با بهبود گردش خون و کاهش سلول های چربی ذخیره انجام گرفته شوند.

خرافه ۹: پرکننده های پوستی می توانند سلولیت را کاهش دهند:

پرکننده های پوستی تزریقی مانند Restylane و Radiesse، که عمدتا برای از بین بردن چروک های صورت ( رفع چین و چروک صورت با داروهای گیاهی) هستفاده می شوند، به طور موثر مفید هستند.

خرافه ۱۰: روش های غیر تهاجمی برای سلولیت واقعا موثر هستند:

دکتر کچر می گوید: لیزر، فرکانس رادیویی و تکنیک های ماساژ تعدادین سال هست که برای کاهش ظاهر سلولیت هستفاده می شود ولی نتایج آنها دائمی نیستند. “این روش ها بهتر از بعضی از کرم ها اثر می کنند، و اگر زمان و پول برای هزینه کـــردن داشته باشید، می تواند ارزشش را داشته باانجام گرفت.” بعضی (مانند درمان های لیزری TriActiv و  VelaSmooth نیاز به ۱۰ تا ۱۵ جلسه دارد. دیگران (مانند Thermage CL درمان فرکانس رادیویی) گران تر هستند اما به نظر می رسد نتایج آن شش ماه تا یک سال باقی می ماند.

خرافه ۱۱: لیپوساکشن پاها (یا دست ها یا شکم) را بهتر می کند:

دکتر مک دانیل می گوید: اگر سلولیت مشکل شما باانجام گرفت، لیپوساکشن نباید راه حل باانجام گرفت. در حقیقت، روش زیبایی می تواند حتی توزیع چربی را ناهموارتر کند، و ظاهر بیرونی آن حتی بدتر شود.

خرافه ۱۲: برخی از غذاها می توانند به مبارزه با سلولیت کمک کنند

رژیم غذایی به تنهایی نمیتواند تعیین کند آیا سلولیت خواهید گرفت یا نه، اما رژیم غذایی متعادل و گیاهی می تواند باعث کاهش التهاب در بدن شود و به شما در حفظ وخانوم سالم کمک کند. جلوگیری از کم آبی بدن، هم با آب آشامیدنی و هم با خوردن مقدار زیادی مواد غذایی با آب زیاد، بافت همپوشانی خود را قوی و انعطاف پذیر نگه می دارد و حتی ممکن هست به کاهش وخانوم شما کمک کند. سعی کنید خیار، تربچه، گوجه فرنگی و فلفل افزایش بخورید. این مواد حاوی زیاد از ۹۰٪ آب هستند.

خرافه ۱۳: فقط متخصص پوست باید درمان های سلولیت را انجام دهد:

زیادی از متخصصین پوست عمل را در درمانگاه خود انجام می دهند. اما سلولیت یک وضعیت پزشکی نیست و نیازی نیست یک متخصص آن را درمان کند.

خرافه ۱۴:لباسی که می پوشید می تواند تاثیر بگذارد:

پوشیدن لباس تنگ در حین ورزش می تواند باعث کاهش سلولیت شود، اما این اثر متایم هست. در واقع، برای برخی لباس های تنگ، ممکن هست این قانون برتصویر باانجام گرفت: باند های الهستیک بر روی لباس زیر، در واقع می تواند به ظاهر سلولیت کمک کند اگر آنها گردش خون را قطع و جریان خون را محدود کند.

خرافه ۱۵: سیگار کشیدن می تواند ظاهر سلولیت را تحت تاثیر قرار دهد:

نشان داده انجام گرفته هست که دود سیگار موجب کاهش جریان رگهای خونی و تضعیف و ایجاد اختلال در تشکیل کلاژن می شود و اجازه می دهد که بافت همبند به آسودهی کشش داده شود و به آسودهی آسیب ببیند. علاوه بر این، سیگار کشیدن باعث می شود ظاهر شما به شکل های مختلفی نامعقول به نظر برسد: این مسئله باعث ایجاد چین و چروک های زودرس و پیری می شود، پوست را خشک و بی رنگ می کند و می تواند باعث ایجاد علائم کششی شود.

حقیقت (در حال حاضر): هیچ راه حل دائمی برای سلولیت وجود ندارد:

این مسئله درست یا نادرست نیست، اما به نظر می رسد دانشمندان در حال یافتن راه حل های بلند مدت برای درمان نقاط ضعف هستند. جدیدترین و امیدوار کننده ترین روش جراحی به نام Cellulaze هست که توسط FDA در سال ۲۰۱۲ تأیید انجام گرفته هست، که در آن لیزر نوری ذرات چربی را از بین می برد، بافت همبند فیبرینی را تجزیه می کند و رانجام گرفت کلاژن جدید را تحریک می کند .

تهیه و تنظیم: گروه سلامت تعاون پرتال

منبع: www.health.com و  www.health.com

نوشته ۱۵ باور نادرست درباره سلولیت اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.