۵ دلیل خواب رفتن دست و پا و ایجاد پارستزی و درمان آن

آیا این رویداد رایج هست ؟

این احساس معمولا بدون درد هست اما می تواند قابل توجه باانجام گرفت.این مورمور انجام گرفتن یا بی حسی شبیه به زمانی هست که شما به اندامی که خواب رفته هست ، ضربه می خانومید و ” حس خنده داری ” به شما دست می دهد.هنگامی که این اتفاق برای دست یا اندام های دیگر بدن شما رخ می دهد،اغلب نقل کرد می شود که اندام شما ” خواب رفته هست ” . این اتفاق می تواند در هر زمان از شبانه روز رخ دهد ، روز یا شب فرقی نمی کند .

خواب رفتن دست و پا,خوابیدن اندام های بدن,خواب رفتن اندام های بدن

این مسئله غیر رایجی نیست؛اکثر آقام آن را در یک زمان تجربه می کنند.گاهی اوقات این احساس ممکن هست در یک بازه زمانی غیر منتظره و یا در کنار علائم و نشانه های دیگر رخ دهد.اگر چنین چیزی برایتان رخ می دهد ، باید با دکتر خود مشورت کنید دلیلکه این احساس ممکن هست مربوط به مسئله پزشکی نگران کننده ای باانجام گرفت.

در مورد اینکه دلیل این اتفاق رخ می دهد و چه کاری می توانید برای رفع آن انجام دهید،افزایش بدانید.

این احساس سوخانوم سوخانوم انجام گرفتن ” پارستزی ” نامیده می شود.اغلب اوقات ، علت ساده هست . اگر بر روی دست خود خوابیده باشید یا بر روی آن فشار وارد کـــرده باشید ، ممکن هست دست یا اندام های بدن شما به خواب بروند زیرا مانع از گردش خون صحیح در اعصاب اندام شما می شود . در معدود دفعات نیز ممکن هست به یکی از رشته های عصبی به صورت مستقیم فشار وارد شود. رشته های عصبی نیز به دلیل عدم گردش خون ، با احساس سوخانوم سوخانوم انجام گرفتن زودگذر واکنش نشان می دهند . اگر با این احساس از خواب بیدار شوید ، سعی کنید این فشار را تسکین دهید و با ماساژ اندام خواب رفته ، گردش خون را مجدداً در آن ناحیه فعال کنید . در این صورت دست شما ” از خواب بیدار می شود ” و سوزش آن متوقف خواهد انجام گرفت .

پارستزی مزمن ممکن هست نشانه ای از یک مسئله پزشکی حیاتی باانجام گرفت . وضعیت های موجود ممکن هست شامل موارد زیر باانجام گرفت:

کمبود ویتامین B

انواع مختلفی از ویتامین ب وجود دارد و همه ی آنها به حفظ سلامت سلولها کمک می کنند و شما را با انرژی نگه می دارند . گرچه زیادی از افراد با رژیم غذایی خود ، ویتامین B را به دست می آورند اما برخی افراد نیز ممکن هست به مکمل نیاز داشته باشند تا مقدار ویتامین ب روزانه را از طریق آن به بدن خود برسانند . اگر ویتامین B به مقدار کافی به دست نیاورید ، ممکن هست دچار پارستزی شوید ، افراد زیر افزایش از دیگران مستعد پارستزی هستند :

  • افراد مسن
  • گیاه خواران
  • افراد الکلی
  • افراد با کم خونی زیاد از حد

احتباس مایعات

خواب رفتن دست و پا,خوابیدن اندام های بدن,خواب رفتن اندام های بدن

احتباس مایعات در بدن می تواند ناشی از تعدادین مورد باانجام گرفت ، از جمله مصرف زیاد نمک و نوسان هورمون در طول دوره قاعدگی . این باعث می شود که تورم در سراسر بدن اتفاق بیفتد یا در بعضی قسمت های بدن رخ دهد. گاهی اوقات این تورم می تواند گردش خون را مختل کـــرده و باعث احساس سوزش در ناحیه خواب رفته شود.

سندرم تونل کارپ

اگر دست تان احساس سوزش یا سوخانوم سوخانوم انجام گرفتن می کند ، ممکن هست بخاطر سندرم تونل کارپ یا نشانگان مجرای مچ دستی باانجام گرفت . این اتفاق تایمی می افتد که عصب میانی فشرده یا زیاد از حد از آن کار کشیده شود . تکرار همان حرکات، مانند تایپ کـــردن بر روی یک صفحه کلید یا کار با ماشین آلات، می تواند باعث ایجاد آن شود.

نوروپاتی محیطی ( نوریت محیطی )

اگر دیابت دارید و به طور منظم پارستزی را تجربه می کنید ، ممکن هست ناشی از یک آسیب عصبی باانجام گرفت. این آسیب نوروپاتی محیطی نامیده می شود و ناشی از افزایش قند خون هست.

سایر شرایط

شرایطی که بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد، از قبیل دشواراک تعدادگانه و سکته مغزی نیز می توانند باعث ایجاد پارستزی شوند . تومور ها به ویژه آنانی که در مغز یا ستون فقرات قرار دارند ، نیز ممکن هست باعث ایجاد آن شوند .

چه زمانی باید با پزشک مشورت کنیم ؟

اگر خواب رفتن دست و پا یا اندام های بدن زیاد از یک دوره زمانی کوتاه ادامه یابد و یا باعث ایجاد درد و ناآسودهی انجام گرفتید شود ، باید با پزشک خود مشورت کنید . اگر علائم دیگری از پارستزی دارید نیز با پزشک خود صحبت کنید ، این علائم ممکن هست ناشی از یک بیماری جدی تر باانجام گرفت.پارستزی که همراه با هر یک از علائم زیر رخ دهد، نیازمند توجه فوری پزشکی هست :

ضعف عضلانی

درد انجام گرفتید

ضعف بینایی یا از دست دادن بینایی

مشکل در صحبت کـــردن

سرگیجه مفرط

چگونه پارستزی درمان می شود؟ ( درمان خواب رفتن دست و پا )

خواب رفتن دست و پا,خوابیدن اندام های بدن,خواب رفتن اندام های بدن

اگر پارستزی شما متایم هست ، احتمالاً نیازی به درمان نباانجام گرفت . قرار گرفتن در شرایطی که فشار های عصبی خود را تخلیه کنید ، ممکن هست برای رفع سوزش و مور مور انجام گرفتن اندام هایتان کافی باانجام گرفت .

داروهای ضد درد ( OTC ) یا کمپرس سرد نیز می توانند برای از بین بردن هرگونه درد متایم یا دائم ناشی از پارستزی مورد هستفاده قرار گیرند .

اگر احساس سوخانوم سوخانوم انجام گرفتن و سوزش را به طور منظم تجربه می کنید ، ممکن هست نشانه ای از یک بیماری اساسی باانجام گرفت . پزشک شما برای تشخیص علت پارستزی تان با شما کار خواهد کـــرد و یک پلن درمانی برایتان آماده می کند . بطور مثال در صورتی که پزشک شما متوجه شود ، شما سندرم تونل کارپ دارید ، ممکن هست از مچ بند خاصی برای مچ دست و یا تمرین ورزشی برای آرام کـــردن رشته عصبی مچ دست ، توصیه کند . در موارد انجام گرفتیدتر ، تصویر های کورتیزونی یا جراحی ممکن هست مورد نیاز باانجام گرفت .

نقل کرد پایانی

اغلب اوقات این احساس مور مور انجام گرفتن و سوزش به خودی خود از بین می رود اما در صورتی که این وضعیت پایدار باانجام گرفت ، مواردی نظیر : زمان اتفاق افتادن ، مدت زمانی که طول می کانجام گرفت و اینکه آیا علائم دیگری همراه خود دارد یا خیر نیز می تواند به پزشک شما کمک کند تا تشخیص دهد که عصب آسیب دیده هست یا علت دیگری پشت این علائم وجود دارد .

نوشته ۵ دلیل خواب رفتن دست و پا و ایجاد پارستزی و درمان آن اولین بار در پرتال تعاون پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.